Cigypn

Voľba vysokých matracov? Len smelo do toho

Duben 13th, 2020

Moderné matrace sú najmä pružinové, latexové, alebo penové. Pružinové matrace sa ďalej delia na klasické pružinové matrace (bonnell) a moderné taštičkové matrace. Penové matrace sa delia na štandardné polyuretánové matrace, ďalej na matrace zo studenej peny, alebo matrace zo studenej peny s vrstvou pamäťovej peny. Vnútro matraca sa nazýva jadro (pružinové, latexové, alebo penové). Matracové jadro je obalené buď netkanou textíliou alebo bavlneným plátnom a prekryté matracovým poťahom.Dôležitým faktorom pri výbere matraca je aj veľkosť matraca. Vysoké matrace budete zbožňovať. 
Bonnellové pružinové matrace pozostávajú z jednotlivých pružín v tvare presýpacích hodín navzájom pospájaných oceľovou cievkou. Pri tzv. taštičkových matracoch sa jedná o pružinky s menším priemerom ako bonnellové pružiny v tvare súdku. Pružinky sú zabalené do prievzdušnej netkanej textílie a navzájom zošité. Pružinové matrace pumpujú neustále čerstvý vzduch do vnútra matraca, ak človek na nich leží. Dobrá vzdušnosť v maximálnej miere znemožňuje roztočom sa rozmnožovať. To je dôležité hlavne pre alergikov. Bonnellové matrace sú okrem vysokej vzdušnosti aj cenovo výhodné. Výhodou pružinových matracov je takisto veľmi dlhá životnosť a pri kvalitných matracoch aj vysoká nosnosť. Pod pojmom „pružinové matrace“ sa rozumejú matrace rôznych kvalít. Medzi bonnellovými a taštičkovými matracami je obrovský rozdiel, hlavne v komforte ležania, elastičnosti a ortopedického efektu. Kým taštičkové matrace disponujú vynikajúcim ortopedickým efektom, tak bonnellové matrace nemajú takmer žiadnu prispôsobivosť. Väčšina pružinových matracov nie je vhodná na polohovateľné rošty. Aby pružinové matrace spĺnali svoju funkčnosť naozaj po celú dobu používania musia byť obalené kvalitnými hustými vrstvami (latexové dosky, kokosové vrstvy impregnované latexovm,…)

matrac
Latexové matrace sú vyrobené zo syntetického latexu (vedľajší produkt ropných rafinérií) a z prírodne získaného latexu (kaučuk). Z hľadiska výrobného procesu sa latex delí na „dunlop latex“ a „talalay latex“. Latexový blok sa vyrába naliatim latexovej masy do formy, ktorá sa následne zahreje na 100°C, stuhne a vyberie sa. Ak sa masa ešte zmrazí, čim sa dosiahne lepšia vzdušnosť materiálu, jedná sa o talalay proces. Na trhu existuje ďalej materiál, ktorý je mixom latexu s polyuretánovou penou (tzv. vodný latex). Materiál má veľmi nízky podiel latexu a preto je veľmi náchylný na preležanie. Cena je síce lákavá, avšak ako sa hovorí „za málo peňazí, málo muziky“. Výrobcovia a predajcovia takýchto matracov sa snažia klientov nalákať na „kvalitný“ latexový matrac s „veľmi dobrou“ cenou, preto sa vždy pýtajte koľko latexu v materiáli je a aká je celková hustota (mala by byť minimálne 50-60kg/m3). Kvalitné latexové matrace je možné kúpiť za cenu od 340€ za jednolôžko. Latexové matrace sú veľmi stabilné a trvácne. Vďaka vysokej bodovej elasticite sa latex perfektne prispôsobuje tlaku. Latex sa veľmi rýchlo vracia do pôvodnej formy a nepreleží sa (veľmi nízka náchylnosť na preležanie). Latex s podielom syntetického latexu má vysokú vzdušnosť, je antialergický a antiabakteriálny. Latexové matrace sú tažšie ako napr. pružinové alebo penové matrace. Vďaka vysokému objemu sú schopné odolávať vysokej záťaži, avšak manipulácia matraca pri otáčaní je veľmi obtiažná. Existuje mnoho druhov latexu podľa kvality a hustoty použitého materiálu. Cenovo sú o niečo drahšie ako pružinové alebo penové matrace.

dětská matrace
Penové matrace z jednoduchej polyuretánovej peny sú už zriedkavosťou, pretože sa jedná o veľmi jednoduchú formu penových matracov. Pena vyrábaná „za studena“ (pridaním vody) sa nazýva „studená pena“ alebo aj „HR pena“. Výrobcovia a predajcovia používajú aj iné názvy svojich produktov podľa preferencií (rôzne prípony ako -soft, -form, -cell), vždy sa však jedná o jeden a ten istý produkt. Popri studenej pene existuje ešte tzv. „biopena“ s pridaním prírodných látok. Tu však dávajte veľký pozor, či je pena vyrobená aspoň z 50% z prírodných materiálov, alebo je v matraci použitých len pár percent prírodných látok. V druhom prípade sa jedná o zavádzanie a klient zbytočne zaplatí len za drahý názov „Bio-„.
Ďalej existujú aj penové vrstvy s pamäťovým efektom (memory pena, lazy foam,…). Tento materiál umožňuje úplne iný pocit počas ležania ako všetky ostatné penové materiály. Material je pocitovo veľmi príjemný, mäkký a v matraci zanecháva otlačok a vracia sa len veľmi pomaly. Cena základných penových matracov sa pohybuje od 90€, lepších od 190€. Výhoda penových matracov spočíva v ich dobrej prispôsobivosti sa telu. Matrace nie sú ťažké a dajú sa preto veľmi ľahko otáčať. Existuje veľmi veľa rozličných cenových a kvalitatívnych druhov studených pien. Množstvo použitého materiálu (napr. koľko suroviny sa použije v jednom metri štvorcovom penového bloku) robi výrobu kvalitného penového matraca primerane drahým. Pre klienta je veľmi zložité rozlíšiť dobrý penový matrac od nekvalitného. Preto sa pýtajte vždy na objem materiálov, ktorý musí byť minimálne 30kg/m3. Špeciálne ľudia s vyššou hmotnosťou by na penových matracoch nemali spať vôbec. Penové matrace rýchlo podliehajú preležaniu.

posteľ
Tieto matrace disponujú veľmi špecifickým pocitom počas ležania, ktorý sa od ostatných druhov matracov výrazne líši. Pre ľudí s problémami s chrbticou a pre dlhodobo ležiacich sú tieto matrace vhodné hlavne v prípade, ak je otáčanie sa počas noci nežiadúce. Veľkou výhodou je aj vynikajúce rozloženie tlaku na celú ležaciu plochu.
Viskoelastická pena reaguje na izbovú teplotu. Pri vyšších teplotách je mäkšia, prispôsobivejšia, v chladnom prostredí skôr tvrdá a preto je vhodná hlavne do teplotne stabilných izieb. Ľudia, ktorí spia na viskoelastických matracoch sa spravidla pohybujú v noci oveľa menej (obmedzená poloha) ako na iných typoch matracov. Zdravý človek by mal minimálne 40 až 60 krát počas noci zmeniť svoju polohu spánku, kvôli pravidelnému prekrveniu, optimálnemu metabolizmu, a aby sa svalsvto dobre uvoľnilo.
Existujú dve hlavné skupiny pien, ktoré sa používajú na výrobu penových matracov. Studená pena (HR pena, Eli.soft, Eli.form, Sonocell…) je ropným produktom. Viskoelastická pena (memory pena, lazy foam, pamäťová pena,…) je pocitovo iná ako studená pena, pretože sa pomaly prispôsobuje tlaku. Ak človek vstane veľmi rýchlo, ostáva v materiáli otlačok, ktorý sa len pomaly vracia späť do pôvodnej formy.