Ach, tá jarná únava. Poznáte ju?

Prebúdzanie prírody a obdobie zvané ako jar sme si zvykli spájať s pojmom jarná únava.  Tento pojem nevznikol len tak náhodne, každým rokom pomerne dosť ľudí spozná stav, kedy sa kvety a stromy prebúdzajú, avšak ľudia začnú upadať do akejsi nepremožiteľnej fyzickej či psychickej únavy, alebo ich prepadne chrípka. Náhla zmena počasia, ale aj sedavejší životný štýl a obmedzenejšia návšteva vonkajšieho prostredia i absencia príjemného tepla a slniečka počas zimy, toto je zrejme pár z faktorov, ktoré pôsobia na náš organizmus i stratu potrebných vitamínov v tele a my tak v období najkrajšej jari začneme pociťovať tú spomenutú „jarnú únavu“.

strach

•         Obdobie týchto stavov nepostihne každého človeka v presne tú istú dobu, preto sa obdobie jarnej únavy opisuje orientačne a to od konca februára po začiatok mája.

únava

Aj v tomto prípade platí, že účinnou cestou zostáva brániť sa. Mocnú prírodu a jej vplyv nepremôžeme, nerozkážeme počasiu, ale máme dar inteligencie, sme schopní brániť sa, respektíve nájsť cesty, aby sme sa tejto zmene dokázali čo najlepšie prispôsobiť už vopred. Rovnako to robia i zvieratá, inak by uhynuli.
Dlhé roky, ešte od čias našich predkov počujeme jednoduchú radu, ktorá má však logiku a pravdepodobne bude efektívna. Musíme doplniť obsah vitamínov, predovšetkým tou zaužívanou prírodnou cestou našich predkov. K tomu existuje skutočne jednoduchá cesta a to pravidelná konzumácia ovocia či zeleniny.

příroda

•         Potrebné je doplniť i stratené antioxidanty a minerálne látky.
Pre nervovú sústavu, ale ja k zabráneniu pocitu slabosti a únavy treba dbať i na príjem železa. Strukoviny, špenát, ale aj pečeň by tak v tomto období mali plniť náš jedálny lístok.
Treba dobiť batérie, ale treba sa aj naštartovať. Slniečko, rozkvitnuté stromy a lúky, mali by sme si nájsť čas na návštevu prírody i pravidelnejší pohyb. Odmenou nám bude lepšia odolonosť voči chorobám i zdravé prekrvovanie a následná činnosť organizmu. 

Podobné príspevky