4 športy, ktoré najviac poškodzujú chrbticu

Športovanie je výborným relaxom, no zároveň si ním utužujeme zdravie a zlepšujeme fyzickú kondíciu, ale pri každom pohybe treba mať na pamäti šprint, že sa doňho netreba vrhať bezhlavo. Existujú totiž druhy športu, pri ktorých je väčšmi zaťažovaná chrbtica a teda aj riziko poranenia je vysoké.
Hovoríme o týchto štyroch športoch:

volejball

1. Silové športy (vzpieranie)
Vzpieranie a silové športy vo všeobecnosti patria medzi najnebezpečnejšie v celej histórii športu čo sa týka zaťaženia chrbta. Pri nich sa človek pokúša zdvihnúť obrovské závažia a to si niekedy vyžaduje priam nadľudské výkony. Ľudské telo však má určité hranice, ktoré už nie je možné prekonať, ale mnoho športovcov si to nechce pripustiť.

2. Volejbal
O tomto športe by ste to možno ani nepovedali, ale je to tak. Mnoho niekdajších hráčov volejbalu má zničenú chrbticu, a na svedomí to má časté vyskakovanie za loptou počas zápasov. V zápale hry sa hráč snaží odbiť loptu čo najlepšie a pritom zabúda na správne dopadnutie na nohy, a práve nesprávny dopad z výšky má na stavce chrbtice veľmi nepriaznivé účinky.

3.Posilňovanie a fitnes
Svojou podstatou je podobné ako vzpieranie, ale je trocha menej nebezpečné. Namáhaná chrbtica pri rôznych cvikoch je ohrozená ich nesprávnym vykonávaním, ale pomôcť by sme si mohli napríklad použitím opaska alebo zmenou polohy pri samotnom cviku. Chrbticu môžeme čiastočne odbremeniť pri vykonávaní tlakov s činkami v ľahu na lavičke, tá ju vo veľkej miere odľahčí.

vítězství

4. Beh
Pri behu sa častými otrasmi a nárazmi poškodzujú stavce a platničky, je to podobné ako pri volejbale. Ale aj tu existuje spôsob, ako to čiastočne eliminovať, a to behaním po mäkšom povrchu, ktorý tieto nárazy dokáže sčasti tlmiť.
Toto všetko však neznamená, že by ste nemali športovať vôbec, vedľajšie účinky sú oveľa zriedkavejšie ako tie priaznivé.

Podobné príspevky