Mama ako podnikateľka

Bariéry, ktoré by stáli medzi ženami a úspechom sa postupne rúcajú, pričom dvere do biznis sveta sú pre vás všetky otvorené. Úspešná však nemusíte byť len ako slobodná, bezdetná žena, ale realizovať svoje sny, tvrdo na sebe pracovať a byť uznávanou vo svojom odbore môžete dokonca v akomkoľvek veku s rôznym status quo.

rozhovor
 
Využite možnosti
            Niekedy vám postačí len nápad, pričom nepotrebujete žiadny vstupný kapitál. Podporu na realizáciu svojich snov dokážete získať cez niektorý z projektov na dotáciu startupov. Na Slovensku existuje niekoľko programov, ktoré finančne zastrešia tie najlepšie nápady. Šancu môžete využiť i ako mamička tesne po materskej vedená na úrade práce. Opäť postačí dobrý nápad a šikovné ruky. Mnohé mamičky si popri materskej či rodičovskej dovolenke zvyknú privyrábať rôznymi hand made výrobkami, prípadne duševnou činnosťou. Po skončení rodičovského, žiaľ, často zostanú na úrade práce degradované na okraj záujmu pre potenciálnych zamestnávateľov. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny má však riešenie aj pre šikovné nezamestnané mamičky. Za určitých podmienok viete získať finančnú podporu na realizáciu svojho podnikania. Výška príspevku môže byť rôzna, ale na rozbeh vašej zárobkovej činnosti by mala byť akurát.

úspěch
 
Nenechajte sa odradiť
            Napriek mnohým pozitívnym reakciám aj zo sveta mužov smerom k podnikateľkám, pripravte sa na rôzne negatívne ohlasy, dokonca odrádzanie. Občas sa stáva, že ženy musia bojovať so svojím najbližším okolím, aby získali podporu pre svoje plány. Nedajte sa však odradiť znepokojenými rodinnými príslušníkmi. Predostrite im svoj podnikateľský plán a smelo im vysvetlite, že ste pripravená realizovať svoje sny. Mamy sa zvyknú akosi podvedome prispôsobovať potrebám rodiny, svojho muža a detí, pričom vlastné nápady a šikovnosť potlačia do úzadia. Obetovanie vlastných snov a plánov v prospech druhých však môže viesť k neskorším problémom, frustrácii a dokonca k depresii. Pritom postačí všetko zosúladiť, zapojiť muža do aktívneho rodinného života, starostlivosti o rodinu a domácnosť.
 
Využite svoje schopnosti
            Pokiaľ využijete všetky ženské danosti vo svojom podnikaní, môžete byť úspešnou. Hlavne mamy dokážu oveľa efektívnejšie rozdeliť svoj čas, dokonca zvládajú stresové situácie často lepšie ako muži. Pokiaľ využijú všetky svoje schopnosti, multifunkčnosť a nedajú sa odradiť prípadnými drobnými neúspechmi, časom ich čaká uznanie aj medzi mužmi – podnikateľmi.

Podobné príspevky

Bez sexu sa trpíBez sexu sa trpí

Niektoré životné situácie vyžadujú obete. Nie ľudské obete, ale charakterové obete. Treba sa vzdať určitých zvyklostí a vecí, ktoré nám robia život šťastnejšími. Taká situácia môže nastať, keď už ako