Hypotekárny úver pre mladých.

   Dnes sa veľmi často stretávame s názormi ľudí, ktorí svorne tvrdia, že za čias minulých, čiže za komunizmu, bolo všetko lepšie, lacnejšie, stabilnejšie, atď. Určite by sme s niektorými z týchto tvrdení mohli aj súhlasiť, no väčšina z nich je od pravdy na míle vzdialená. Mnohé potraviny pri prepočte na pomer ceny potravín a platov sú dnes omnoho lacnejšie ako kedysi. No spomienkový optimizmus aj tu víťazí, takže aspoň tým starším ročníkom sa nesmieme čudovať.

podpis zmluvy

   Jednou z vecí, ktoré tu za komunizmu neboli, je možnosť zobrať si hypotekárny úver. Aj keď poniektorí veční oponenti by aj tu mohli argumentovať dlhoročnými stresmi splácajúcich dlžníkov, výhody tohto finančného nástroja bánk sú určite nesporné. Ak má dnes mladý začínajúci pár záujem o nehnuteľnosť, prekážky na získanie jej financovania nie sú vôbec postavené vysoko. Dnes už asi všetky banky poskytujú hypotekárne úvery za veľmi prijateľných podmienok. Úver sa poskytuje na kúpu nehnuteľnosti, jej výstavbu alebo rekonštrukciu. A práve touto nadobúdanou nehnuteľnosťou aj žiadateľ úveru ručí banke za poskytnutý úver. V minulosti to bolo ak nie nemožné, tak určite veľmi komplikované. A veľmi nepríjemnou bola situácia, keď žiadateľ o úver musel nájsť aj ručiteľa. To viedlo k mnohým nepríjemným situáciám, ktoré mnohým ľuďom značne skomplikovali život.

hypotéka

   Dnes úplne postačuje mať prácu aspoň s priemerným platom a dvere k úveru sú otvorené dokorán. Banka ešte okrem výšky príjmu žiadateľa posudzuje hodnotu nadobúdanej nehnuteľnosti na základe znaleckého posudku a úverovú históriu klienta. Táto história hovorí o všetkých jeho úveroch, ktoré môže mať v iných bankách, prípadne o histórii splácania týchto úverov.  Samozrejme, že si treba dať pozor na rôzne pridružené produkty, ktoré niektoré banky poskytujú k úveru. Vtedy si netreba všímať iba výšku úroku, ktorý nemusí byť rozhodujúci. Niekedy aj úver s o niečo vyšším úrokom môže byť výhodnejší ako tie na prvý pohľad najlacnejšie úvery s úrokom blížiacim sa už takmer k nule.

Podobné príspevky