5 fakty o veganizme, ktoré možno neviete

Neexistujú žiadne živočíšne produkty vo vegánskej strave: žiadne kura, žiadne ryby, žiadne vajcia, žiadny med. Vegánstvo sa netýka iba jedla, ale vo všeobecnosti všetkého, čo človek konzumuje: keďže filozofia vegánov má za cieľ úplne opustiť požívania zvierat, nemajú radi ani oblečenie z kože, veci vyrobené z dreva, vlny a niekedy ani perly.

avokádo

  1. História

V roku 1944 založil britský Donald Watson prvú Veganskú spoločnosť v Londýne. Watson sám formuloval termín „vegán“ označujúci vegetariánov, ktorí konzumujú mlieko a vajcia. Myšlienka opustenia od mäsa existovala v starovekej Indii a niektorých stredomorských krajinách pred 2500 rokmi. Colin Spencer vo svojej knihe História vegetariánstva uvádza pôvod tejto filozofie v Indii, kde odmietnutie mäsa „je prijaté v rámci hinduistického náboženstva a je nevyhnutne spojené s obrazom posvätnej kravy a konceptu premiestňovania duše“.

pomeranč

  1. Zdravie

Podľa nedávnej štúdie, ktorú vykonala spoločnosť v Británii, asi 49% vegánov je zo zdravotných dôvodov. Existuje veľa štúdií, z ktorých vyplýva, že konzumácia červeného mäsa (napríklad hovädzieho mäsa) alebo spracovaného mäsa (salámy a párky) zvyšuje riziko rakoviny. V roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia zahrnula spracované mäso do zoznamu karcinogénov a vydala odporúčanie: „Zdravá výživa s vysokým obsahom vlákniny a množstvom ovocia a zeleniny môže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny“. Je pravda, že prechod na vegetariánsku stravu vás urobí zdravšími? Z nedávnych štúdií, ktoré porovnávajú zdravotný stav vegetariánov a vegánov s „jedlíkmi mäsa“, vyplýva, že tomu tak je. Ale aj keď zdravie vegetariánov a vegánov sa naozaj ukázalo ako lepšie, neznamená to, že bylinná strava Vám určite predĺži život.

smoothie

  1. Prostredie

Paradoxne, zároveň s popularitou vegánskej stravy, spotreba mäsa vo svete rastie. Keďže krajiny s veľkým počtom obyvateľov, ako je India a Čína, sú bohatšie, ich obyvateľstvo začína jesť viac živočíšnych produktov. Štúdie ukazujú, že chov mäsa a mliečnych výrobkov je vážnym zdrojom skleníkových plynov. Zvieratá produkujú metán, ktorý poškodzuje ozónovú vrstvu planéty. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo v roku 2013 uviedla, že 14,5% svetového skleníkového plynu je vedľajším produktom poľnohospodárskych podnikov. To je porovnateľné so sekrétmi všetkých áut, lietadiel a vlakov na svete.

Podobné príspevky