Ako vznikli mobilné telefóny?

Všimli ste si, ako pomaly zaniká pojem mobil, nevraviac o pojme pevná linka? Pevná linka je už v podstate len nepraktickou spomienkou na nostalgiu, no a aby som bol presnejší, slovo mobil sa síce ešte používa, ale tiež viac – menej len z akejsi nostalgie či návyku, akého sme sa ešte odmietli vzdať. Dnes jednoznačne dominujú smartfóny, čiže chytré telefóny. Osobne považujem za zaujímavé ak vidím, ako sa technológia viditeľne mení a stáva sa čoraz viac globálnejšou. Zo začiatku veľké, ťažké, nepratické, nadmieru drahé zariadenia dnes majú úplne iný dizajn, oveľa viac efektívnejších funkcií a ak prenosný telefón niekedy vlastnilo možno 20 % ľudí, dnes ich je takmer 100%. Pozrime sa teda spoločne, kde a ako sa zrodil nápad vytvoriť tento prenosný komunikačný produkt.

kancelář

Je pravda, že technológia veľmi podobná tej, akú využívajú mobilné telefóny, vznikla už v roku 1940 a bola určená pre komunikáciu v policajných autách, či taxíkoch. Slovo mobil v tejto dobe ale ešte nepadlo, vlastne išlo iba o podobný koncept spojený s vytvorením tkzv. bunkovej technológie.

elektronika

Preto sa presuňme až o 43 rokov vpred, do roku 1983, kedy sa už slovo mobil začne oficiálne používať a to v súvislosti s prvými modelmi od výrobcu Motorola. Pre vtedajšiu verejnosť to bolo niečo úplne nové a teda nie každého tento produkt zaujal a ak by aj áno, mal príliš vysokú cenu. V tomto období však nastal ten revolučný zlom, no dnes by sme sa pochopiteľne týmto prvým mobilom s chuti zasmiali. Ich najväčšou nevýhodou bola analógová sieť, ktorá údajne nebola spoľahlivá do takej miery, ako dnešná digitálna sieť a navyše so sebou prinášala ďalší problém, šumenie a časté rušenie signálu. Prvé modely boli spracované ako doplnok do auta, čiže používali sa iba v interiéri automobilu. O malú chvíľu ale prichádza praktickejší plán a vyrobí sa séria druhých modelov, ktoré sú síce dosť podobné tým prvým, no majú novú vlastnosť- sú prenosné.

Práve tento nápad prenosných mobilov bol  tým základným bodom, na ktorého koncepte sa vlastne tvoria dodnes. 

Podobné príspevky