Čo je za ekonomickými turbulenciami Talianska?

Náklady na štátne pôžičky pre Taliansko, ktoré predstavujú výnos (alebo úrokovú sadzbu) z jej dlhopisov (dlh vydaný talianskou vládou), stúpajú, čo dokazuje, že investori sú zúfalí.

vlajka

Trhy sa obávajú, že vládne plány znamenajú, že sa krajina chystá na stretnutie s Európskou komisiou.
Prečo je finančná situácia talianskej vlády spätá v správach?
Vláda, ktorá nastúpila do funkcie po voľbách v marci tohto roka, chce byť schopná splniť sľuby v oblasti výdavkov na kampaň. K tomu je potrebné požičať si viac, než plánoval jeho predchodca.

Ambície vlády utrácať viac sú postavené na triezvy pozadie trvale slabého talianskeho hospodárskeho rastu.
Rozhodnutie splniť svoje volebné sľuby a slabý rast opäť vyvolalo otázky o udržateľnosti dlhov krajiny.
Európska komisia by mohla tiež podať žalobu.

Čo presne chcú robiť?
Koaličná vláda chce znížiť vek odchodu do dôchodku, ako aj zvýšiť výdavky na sociálnu starostlivosť a infraštruktúru. Chcú ho financovať s väčším objemom pôžičiek.

Koľko ešte?
Plán zaslaný Európskej komisii poslednou vládou plánuje požičiavať tento rok 1,6% ročného národného dôchodku (HDP), pričom v nasledujúcich dvoch rokoch klesne na 0,9% a 0,2%.To by bol rozpočet, ktorý je do konca desaťročia takmer vyrovnaný. Koalícia sa stále zaoberá údajmi za neskoršie roky, ale v roku 2019 sa zameriava na 2,4%.

město

Nie je však horná hranica pre deficity podľa pravidiel EÚ 3% HDP? Takže aký je problém?
Áno, existuje však pravidlo, že celkový nahromadený dlh by nemal byť vyšší ako 60% HDP. Taliansko má viac ako dvojnásobok tejto sumy. Jeden spôsob, ako získať celkový dlh, je nižší deficit.
Nemohol by Taliansko dostať dlhové zaťaženie silnejším hospodárskym rastom?
V zásade áno. Silnejší rast znamená, že HDP stúpa rýchlejšie, takže dlh ako percento HDP klesá. Problém Talianska však bol pretrvávajúcim slabým rastom. Ekonomika v tomto roku je o niečo menšia ako v roku 2005.
Práve tento rastový problém spočíva v koreňoch nátlakov vládnych financií. Deficity boli v niekoľkých rokoch v roku 2000 dosť veľké, ale od roku 2012 to bolo 3% alebo menej.

Dlhové zaťaženie vzrástlo v posledných rokoch, pretože rast bol taký slabý. Kontrola výdavkových plánov talianskej vlády viedla k pokračujúcej nervozite na finančných trhoch.
Rozpočet stanovený vládnou koaličnou vládou minulý mesiac – ktorý zahŕňa vyššie výdavky, ako sa predtým plánovalo – už poslalo nižšie ceny talianskych akcií a zrazilo hodnotu eura.

Podobné príspevky